Toksoplazmoza a kot w domu ciężarnej

20151109_192216.jpg

We wrześniu zeszłego roku, w opuszczonym budynku naszej wypożyczalni zastaliśmy kotkę z 6 kociętami, która ulokowała się między ściankami i tam uwiła sobie gniazdo. Mój mąż strasznie nie lubi kotów i sądziłam, że na pewno nie będziemy mogli przyjąć choć jednego do siebie. Nie był to też najlepszy czas na zwierzę w domu, gdyż staraliśmy się o dziecko i mieszkamy w kawalerce, dość dużej, ale jednak. Dla trzech z nich na szczęście udało nam się znaleźć dom, ale były jeszcze za małe na oddanie, jeden w międzyczasie zmarł (w październiku nagle przyszedł mróz, a matka nie przyszła do nich na noc i kotek po prostu zamarzł:(). Na następny dzień zabrałam wszystkie 5 kotów do siebie, dopóki nie znajdziemy dla nich domów. I tak zostaliśmy z dwoma małymi w domu.

Tak naprawdę, to mój mąż przekonał mnie do tego, abyśmy wzięli do siebie dwa koty. Chyba jak zobaczył małe, bezbronne istoty to coś mu się pozmieniało. Jeszcze przed ciążą i przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji kociąt, zrobiłam test na toksoplazmozę. Wyszło niestety, że nigdy nie przechodziłam tej choroby, jak większość ludzi! A wychowałam się z kotami i jadłam warzywa prosto z ogródka jako dzieciak. Poradziliśmy się znajomej weterynarz czy w ogóle jest jakieś zagrożenie i powiedziała, że prędzej zarażę się od surowego mięsa i nieumytych owoców i warzyw, niż od kota. Mam wrażenie, że dalej w naszym społeczeństwie pokutuje mit, że kobieta ciężarna nie powinna mieć w domu kota, jakby on był winien każdemu zarażeniu, mimo, że np. nigdy nie uraczyliśmy go surowym mięsem i nawet nie wychodzi na dwór. „Chore koty wydalają oocysty krótko. Według różnych autorów od 3 do 20 dni, ale ilość produkowanych w tym czasie oocyst jest bardzo duża i są one źródłem zakażenia innych zwierząt” – Lek. wet. Jarosław Balcerak.

Rady dla tych kobiet, które nie przechodziły toksoplazmozy:

  • Nie karm kotów surowym mięsem (jeśli wypuszczasz koty na dwór to i tak mogą się zarazić chorobą od polowania na myszy czy inne zwierzęta, miej tego świadomość)
  • Poproś innych domowników o czyszczenie kuwety! Jeśli już musisz to robić, to w jednorazowych rękawiczkach i myj ręce dokładnie po tej czynności. Oocysta znajdująca się w kale chorego kota staje się zakaźna dopiero po 24h od wydalenia kału, także sprzątaj kuwetę możliwie często.
  • Zakładaj rękawiczki do wszelkich prac w ogrodzie.
  • Myj owoce i warzywa dokładnie.
  • W ciąży jak powszechnie wiadomo odpuszczamy sobie surowe lub niedogotowane mięso, niepasteryzowane mleko i przetwory z niego również.
  • Jeśli przygotowujesz posiłek z surowego mięsa, umyj potem dokładnie ręce.

Polecam również przeczytać dokładnie ten artykuł: http://www.lecznica-as.lodz.pl/index.php/toksoplazmoza

Mam nadzieję, że wszystkie przyszłe mamy posiadające kocurki są świadome, że nie tylko ich pupil jest zagrożeniem i nie ląduje od razu w schronisku lub jest wyrzucany z domu. Natomiast jeśli już przechorowałyśmy to nie ma się o co martwić.

A tymczasem Rudy i Kredka rosną razem ze mną 🙂

20160401_173801

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s